top of page

Embracing Diversity, Preventing Bullying and Violence

Andrea Mikula

 

Vrijeme održavanja: 4. travnja 2022. – 9. travnja 2022.

Mjesto: Europass Teachers Academy Ireland, Dublin, Irska

1. dan

4.4.2022.

Prvoga dana na seminaru smo se međusobno upoznavali. Svatko je predstavio državu, mjesto i školu iz koje dolazi. U mojoj grupi na seminaru bili su učitelji i učiteljice iz Španjolske (3), Italije (4), Njemačke (1) i Finske (1). Također smo prošli uvod u temu koja nas je pratila cijeli tjedan te smo se u sklopu teme o bullingu i nasilju te prihvaćanju različitosti upoznali s određenim metodama. Tajna osoba Tjedni zadatak je da svaki učenik u razdoblju od jednog tjedna promatra nekog drugog učenika, bez da drugi učenik ili itko drugi osim učitelja zna za to te zapisuje samo njegove dobre osobine svih vrsta. Na kraju tjedna svaki učenik prezentira pred razrednim odjelom ili grupom sve podatke koje je zapisao, a razredni odjel pokušava pogoditi o kojoj je osobi riječ. Ova vježba je jako dobra jer učitelj može upravljati time kojeg učenika će koji učenik promatrati te na taj način može utjecati na to da se određeni učenici (koji se možda ne slažu) bolje upoznaju. Odgovor na konflikt Najčešće se koristimo s dvije metode, a to su „bori se“ ili „bježi“. Niti jedan od ta dva načina nije dobar. Potrebno je u konfliktnoj situaciji ostati priseban. Nakon konflikta je potrebno ostati pribran te emocije staviti sa strane, a ispričati samo točno ono što se dogodilo bez uplitanja osobnog dojma.

2. dan

5.4.2022.

Kao uvod u predavanje na početku smo odigrali igru „Jump in, Jump out“ kako bismo se bolje upoznali te vidjeli u čemu smo slični. JUMP IN- JUMP OUT Prilikom ove aktivnosti svi sudionici skupine stanu u jednu kolonu jedan iza drugoga. Vođa grupe ili nastavnik je licem okrenut prema koloni i govori različite izbore. Na primjer: pas ili mačka, obitelj ili prijatelji, slušanje ili govorenje, sam ili u grupi, bicikliranje ili trčanje itd. U trenutku kada nastavnik izgovori ta dva izbora osobe koje se nalaze u koloni brzo trebaju izabrati jedno od toga. Izbor se vrši na taj način da osoba iz kolone skoči na lijevu ili desnu stranu ovisno o izboru, a unaprijed je dogovoreno hoće li prvo ponuđeno biti na lijevoj ili desnoj strani. Conflict menagment U ovoj aktivnosti dobili smo listove s podacima o vrstama reakcija na konflikt te smo dobili zadatak izraditi plakat radeći u timovima, a nakon toga smo prezentirali svoje plakate po skupinama. Vrste rješavanja problema su: susretljivost, natjecanje, suradnja, kompromis, izbjegavanje. Razgovor u krugu Jedna od vježbi koje smo naučili ,a služi sprječavanju konflikta je razgovor u krugu. Svi učenici ili članovi grupe sjednu u krug te kažu jedan dobar i jedan loš događaj koji im se dogodio prethodnog dana. Na taj način se sprječava nagomilavanje frustracije i prevenira izbijanje sukoba jer se eventualni problemi rješavaju čim se pojave.

3. dan

6.4.2022.

Treći dan edukacije započeli smo aktivnošću pod nazivom „Vrući stolac“ te na taj način ponovili znanja koja smo stekli drugoga dana vezano za vrste reakcija na konflikt te ujedno naučili aktivnost ponavljanja nastavnog gradiva u razredu ili ponavljanja bilo kakvih informacija koje želimo naučiti svoje učenike. Vrući stolac Ovo je natjecateljska igra koja se igra između dva ili više timova, ovisno o broju učenika. Timovi se međusobno natječu u pogađanju pojmova. Članovi tima se izmjenjuju na način da je jedan od njih na „vrućem stolcu” okrenut leđima učitelju dok učitelj pokazuje poznati pojam. Ostatak tima pokušava člana tima na „vrućem stolcu” navesti da pogodi pojam raznim asocijacijama, ali ne smiju reći baš tu određenu riječ niti izvedenice te riječi. Onaj tim koji pogodi najviše pojmova je pobjednik. Ova igra osim što služi za ponavljanje nastavnog gradiva jača zajedništvo između članova pojedinog tima. Rekonstrukcija priče Učenici su podijeljeni u grupe te dobiju izrezane dijelove neke konfliktne situacije, a zadatak im je kronološki ih poredati. Nakon što su sastavili priču redoslijedom za koji smatraju da je točan međusobno razgovaraju o svom izboru te dobiju povratnu informaciju koji je bio ispravan poredak dijelova. Aktivnost smo radili nakon aktivnosti „Vrući stolac“. Aktivno slušanje Bili smo podijeljeni u dva tima. Svaki član tima je ispričao jednu priču iz vlastite prakse vezano za bulling među djecom. Nakon toga smo se vratili u prvotni tim s kojim smo radili svaki dan te ispričali jedan primjer koji smo čuli, po vlastitom izboru ostatku našeg tima. Na taj smo način vježbali aktivno slušanje koje nam je vrlo važno kako bismo znali prepoznati početke bullinga u svojoj učionici te pravodobno reagirali i tako spriječili daljnje sukobe.

4. dan

7.4.2022.

Četvrti dan edukacije započeli smo aktivnošću Up Nelson koja nam se jako svidjela jer je bila zabavna te zaista osnažuje tim i povjerenje unutar njega. UP NELSON Igra s novčićem. Pet igrača sjedne jedno nasuprot drugom. Igrači s jedne strane su u jednoj ekipi, a igrači s druge strane u drugoj. Svaka ekipa ima kapetana. Igrači jedni drugima u ekipi koja ima novčić ispod stola dodaju taj novčić (mogu se praviti da su ga dodali, a nisu). Kapetan protivničke ekipe (koja nema novčić) može u bilo kojem trenutku viknuti „Up Nelson!” i tada igrači ekipe koja sakriva novčić svi u isto vrijeme glasno moraju udariti laktovima o stol i držati uspravno zatvorene šake okrenute prema van. Nakon toga kapetan protivničke ekipe vikne „Down Nelson! i tada svi igrači u isto vrijeme trebaju položiti otvorene dlanove na stol bez da im ispadne novčić. Tada ekipa koja nema novčić pogađa kod koga bi mogao biti novčić i to tako da prvo bira one za koje misli da nemaju novčić, a onog za koga misle da posjeduje novčić ostavi zadnjeg kojeg će tražiti da pokaže dlanove. Nakon toga ekipa koja je pogađala gdje je novčić, sakriva novčić. The bullying Cyrcle- ZLOSTAVLJAČKI KRUG Nakon aktivnosti Up Nelson razgovarali smo o zlostavljačkom krugu. Istaknuto je kako je vrlo važno da učenici sami osvijeste koja je njihova uloga u krugu zlostavljanja. Aktivnost koja nam može u tome pomoći je igra uloga. Učenici mogu izvlačiti kartice s različitim ulogama koje postoje u krugu zlostavljanja ili se mogu ciljano nekim učenicima dodijeliti određene uloge. Nakon toga mogu odglumiti mini predstavu zlostavljanja pred razredom te o događajima iz predstave razgovarati sa svim učenicima pod vodstvom učitelja. Na taj način učenici koji nisu svjesni da zapravo svojim inertnim ponašanjem također sudjeluju u zlostavljanju mogu postati osviješteni te to promijeniti. Članovi zlostavljačkog kruga obično su: žrtva, nasilnik, podupirač zlostavljača koji to ne pokazuje, potencijalni branitelji koji ne čine ništa.

5. dan

8.4.2022.

Petoga dana edukacije prva aktivnost koju smo radili bio je „Krug podrške“. Krug podrške Svi smo stali u krug i jedan po jedan izgovarali mišljenje o zlostavljanju. Ako se osoba koja je stajala do osobe koja izgovara mišljenje o zlostavljanju slagala s tim primila je tu osobu pod ruku. Kada je svaka osoba izgovorila mišljenje svi smo bili povezani u jedan krug i veselo skakali zajedno. Ta aktivnost nam pomaže da učvrstimo svoje stavove, podržimo stavove drugih te jačamo duh zajedništva u razredu. Fishbowl rewiew U ovoj aktivnosti bili smo podijeljeni u dvije skupine po 5 osoba. Dvoje učitelja u svakoj skupini bili su unutar kruga, a preostala 3 oko njih. To dvoje učitelja u krugu govorila su činjenice o temi bullyinga, a ovo troje oko njih su slušali. Nakon što su dvoje u krugu završili, troje izvan kruga su im dali povratnu informaciju o tome čega su se sve sjetili i što je bilo dobro od onoga što su rekli, a nakon toga su im savjetovali što su još mogli spomenuti. Ova aktivnost uči učenike prihvaćanju konstruktivne kritike te pridonosi jačanju njihove ličnosti. 7 word biography U ovoj aktivnosti smo bili podijeljeni u dvije skupine po troje te jednu po četvero. Prije zajedničke aktivnosti trebali smo razmisliti o sedam događaja iz svog života koji su nam najvažniji. Na sredinu papira smo napisali svoje ime, a oko imena te događaje koje smo smatrali najvažnijima. Nakon toga svaki je član skupine ostalima u skupini ukratko objasnio koje je događaje izabrao i zašto. Manji uzrasti ovu aktivnost mogu odrađivati tako da zapisuju sedam likova, sedam stvari koje volimo, sedam ljudi koji su nam važni ili to može biti nešto drugo što je važno tom uzrastu. Cilj aktivnosti je da se međusobno bolje upoznamo i samim time bolje i razumijemo. Bačen papirić Nakon biografije u 7 riječi radili smo aktivnost koja se na nju nastavlja, a to je „Bačen papirić“. Na papir napišemo jednu riječ iz svoje biografije, zgužvamo ga i bacimo na sredinu stola. Tako učini svaki član skupine. Nakon toga svaki član skupine uzme jedan papirić iz sredine i pokuša pogoditi tko je to napisao.

6. dan

9.4.2022.

Kartice u boji Na početku šestog dana edukacije dobili smo nekoliko savjeta kako bismo mogli biti upućeni u emocionalno stanje učenika svakog nastavnog dana, a bez da nam oni to izravno kažu. Trebali bismo im podijeliti tri kartice u boji te se s njima dogovoriti za značenje pojedine boje. Boje na primjer mogu biti crvena, žuta i zelena. Crvena- loše ili ljuto, žuta- ni dobro niti loše, zelena- odlično ili sretno. Svakoga dana učenik na svoju klupu, ovisno o raspoloženju stavi boju koju želi i tako znamo kako se osjeća bez da išta objašnjava, a znaju i svi ostali učenici u razredu pa se ponašaju pažljivije prema učeniku koji se toga dana ne osjeća baš najbolje i najsretnije. Na taj način učimo učenike strpljenju i empatiji kao i tome da svatko od nas ima dobre i loše dane. Također se ta boja tijekom dana u školi može mijenjati ovisno o tijeku i interakciji s drugima. Predrasude i uvriježena mišljenja U zadnjoj aktivnosti na edukaciji za nas je na zid izvješeno nekoliko bijelih plakata na koje su napisani određeni pojmovi. Naš zadatak je bio napisati ono što se misli o tim skupinama ljudi. Nismo morali pisati ono što mislimo, nego isključivo ono što smo čuli od drugih. Svatko od nas išao je od plakata do plakata i upisivao što smo čuli o određenim skupinama ljudi. Skupine koje su bile na plakatima su: Romi, bogataši, siromasi, muškarci, žene, ljudi s teškoćama, beskućnici i ljudi koji žive na selu. Nakon što smo upisali određene tvrdnje za pojedinu skupinu razgovarali smo o tome kako to nije pravilo i kako često netko iz određene skupine nije takav kakvim se generalno opisuje cijela skupina ljudi. Također smo razgovarali koliko je ljudima teško boriti se protiv stereotipa koji ima se nameću. To je bila posljednja aktivnost na tečaju te smo nakon nje primili svoje diplome.

bottom of page