top of page

4 K: Kreativnost, kritičko promišljanje, komunikacija i kolaboracija u školama

Maja Markešić

Vrijeme održavanja: 4. travnja 2022. – 9. travnja 2022.

Mjesto: Europass Acadamy of Ireland, Dublin, Irska

1. dan

4.4.2022.

Po dolasku u prostor Europass Acadamy of Ireland te toplog dočeka djelatnika upoznali smo mentoricu Justine Nandale. Mentorica je predstavila rad Academije i plan tečaja te nas upoznala s vremenom koje nas očekuje, atrakcijama i građevinama koje bismo trebali posjetiti za vrijeme boravka u Dublinu. Uslijedilo je upoznavanje sudionika koji su predstavili države, gradove i škole iz kojih dolaze kratkim prezentacijama. Tako smo saznali više o Finskoj, Portugalu, Španjolskoj, Češkoj i Hrvatskoj. Kako bismo se bolje upoznali sudjelovali smo u igri poznatoj pod nazivom icebreaker. U prste iscrtanog vlastitog dlana na papiru upisivali smo najdražu boju, životinju koja bismo željeli biti, osobu koja nam je uzor... Papir je bilo potrebno izgužvati i baciti na sredinu prostorije. Osobe su, potom, redom dolazile u središte prostorije, podignule i izravnale papir, pročitale što piše te pokušale pogoditi kome od sudionika pripada. Prvi dan zaključen je razgovorom o očekivanjima koja imamo od tečaja i temama za koje smatramo da bi trebalo spomenuti, a koje nisu obuhvaćene programom. Svoje prijedloge sudionici su pisali na samoljepljive papiriće koje su zalijepili na pano. Papirići su ostali kao podsjetnik na panou do završetka tečaja.

2. dan

5.4.2022.

Drugi dan započeo aktivnošću koja će nas motivirati za daljnji rad (Warm-up activity). Igrali smo vrlo energičnu i zabavnu igru gdje smo morali dodirnuti koljeno ostalih sudionika igre, ali istodobno pokušati zaštiti svoja koljena. Nakon igre uslijedio je razgovor o motivaciji i faktorima koji utječu na motivaciju. Svi smo se prisjetili koliko je važno biti svjestan da su učitelji uzori svojim učenicima. Oni su ti koji otkrivaju učenikov potencijal, inspiriraju ga i potiču napredak. Radom u grupama trebali smo doći do rješenja kako, u razrednom odjelu u kojem postoje odlični učenici i učenici koji postižu ispodprosječne rezultate, podijeliti učenike u grupe koje će postići podjednake rezultate te kako motivirati učenike za rad. Svaka grupa je predstavila svoju ideju ostalim grupama. Razmjenom iskustava smo došli do mnoštva zabavnih načina motivacije učenika: •društvenom igrom, •postavljanjem pitanja dok učenicima bacamo lopticu •kvizom •glumom •započeti nastavu nečin neočekivanim (zamračiti prostoriju, pjevanjem pjesme...) •pjesmom i glazbom •kratkim videom, •zagonetkom, •jezičnom brzalicom (tongue twisters) Zabavne aplikacije koje mogu poslužiti kao motivacija, a preporuka su i za učenje engleskog jezika: •https://lyricstraining.com •www.Freerice.com •https://panel.genial.ly/templates/games •https://geoguessr.com/ •www.learningapps.org Igrom Describe what you see te gledanjem isječka epizode Mr Bean započeli smo poglavlje komunikacije. Uvjerili smo se koliko se razlikuje kada osobno gledaš neki događaj (isječak) od prepričane verzije istog događaja (isječka). Ova aktivnost je počela tako da je jedna osoba bila okrenuta prema ekranu te gledala isječak i drugoj prepričavala što se događa, dok je osoba koja sluša pokušala zapisati što više detalja koje čuje. Nakon par minuta osobe bi zamijenile mjesta. Po završetku aktivnosti puštena je snimka oba isječka kako bi sudionici vidjeli što im je osoba s kojom su igrali pokušala dočarati riječima. Nakon toga smo se prisjetili vrsta verbalne i neverbalne komunikacije te smo odigrali nekoliko igara koje bismo mogli upotrijebiti u radu sa svoim učenicima. Verbalnu komunikaciju u učionici možemo potaknuti igrom Small talk. Potrebno je formirati dva kruga, unutarnji i vanjski. Unutarnji krug se rotira tako da svaka osoba unutarnjeg kruga razgovara jednu minutu s osobom koja je pripadnik vanjskog kruga. Rotiranjem kruga je potrebno promijeniti i temu razgovora. Prisjetili smo se vrsta neverbalne komunikacije: izraz lica, rad ruku, kimanje gavom, kontaktom očima, položaj tijela, način odijevanja, izgled, disanje... Uz vodstvo mentorice sudionici su igrali igru Radi što i ja (Do what I do), vježbu za motivaciju (Warm-up activity). Svaka osoba na papir zapisuje jednu radnju, osoba do nje uzima papir i mimicira zadanu radnju (vožnja motora, kuhanje, lov, plivanje, pranje slona), a ostali sudionici pogađaju što je osoba pokazala.

3. dan

6.4.2022.

Treći dan je započeo slikom cigle. Svi sudionici su u zadanom vremenu od 90 sekundi trebali napisati čemu sve može poslužiti cigla. Po završetku aktivnosti zaključak je bio da su u zadnjih 30 sekundi sudionici postali kreativniji u pisanju. Mentorica je upoznala sudionike s fazama procesa kreativnosti. Potom smo se okušali u pisanju haiku pjesme, limerik pjesme i akrostiha te svoje uratke podijelili s drugima. Igrom Round Robin svi sudionici su sudjelovali u pisanju iste priče. Aktivnost je započela tako da je zadana tema priče, a potom bi svaka osoba napisala po jednu rečenicu i preklopila papir prije nego bi ga proslijedila. Treći dan je bio zaključen vježbom davanja konstruktivne povratne informacije. Pravila davanja povratne informacije: •Biti određen •Započeti s pozitivnim •Sendvič metoga: pozitivno – negativno – pozitivno •Sugerirati kako biti bolji •Komentirati posao, ne osobu • Ne treba spomenuti sve stvari koje su loše odrađene •Fokusirati se na napredak •Izbjegavati riječ ali, koristiti riječi i ili u isto vrijeme

4. dan

7.4.2022.

Četvrti dan predavanja smo posvetili kritičkom promišljanju. Model 6 šešira je način a koji možemo pristupiti učenju ili problemskoj situaciji. Ovu metodu je mentorica prezentirala korak po korak, nakon čega je uslijedila vježba. Svi sudionici bili su podijeljeni u grupe po troje, svaka je dobila stih te ga analizirala ovim modelom. Primjer korištenja modela 6 šešira u nižim razredima osnovne škole: https://www.youtube.com/watch?v=yUIiluJrWKg Razgovorom i vođenom raspravom prisjetili smo se zašto je važno kritički promišljati o medijima i svemu što vidmo i čujemo u medijima i na društvenim mrežama, te zašto je važno tome učiti i učenike. Nastavili smo razgovorom o suradnji. Spomenute su sve vrste suradnje u odgojno obrazovnom sustavu, ali najviše pažnje se posvetilo kvalitetnoj suradnji s roditeljima. Kroz radionicu, dramatizacijom smo pokušali dočarati kako bi na nedolično ponašanje učenika reagirao roditelj, a kako učitelj te kako roditelju dati konstruktivnu povratnu informaciju. Nakon toga bazirali smo se na suradnju sa suradnicima i kolegama te ciljevima koje postavljamo prije početka projekta (Smart goals). Kako bi se naglasila važnost suradnje za postizanje nekog cilja svi sudionici su igrali igre u kojima je od ključne važnosti bilo da surađuju ako žele pobijediti. U igri Up Nelson sudionici su podijeljeni u dvije grupe koje sjede iza klupa u dva reda smještena jedan nasuperot drugom. Jedna grupa dobije novčić i mora ga proslijeđivati iz ruke u ruku. Cilj igre je da druga grupa ne zna kod koje se osobe nalazi novčić. Kada voditelj kaže Up Nelson! svi članovi grupe kod koje se nalazi novčić stavljaju dlanove na stol. Druga grupa mora prozvati osobu za koju smatra da ima novčić. Bank Robbery je igra promišljanja koju smo igrali u grupama. Trebali smo pročitati priču koju smo dobili, a potom iz priče pokušati zaključiti tko je opljačkao banku. Jedna osoba iz grupe je dobila zadatak pratiti kako se ostali članovi ponašaju tijekom rješavanja problema te kako dolaze do zaključaka.

5. dan

8.4.2022.

Posljednji dan je provedena evaluacija tečaja. Sudionici su se osvrnuli na kvalitetu predavanja, predavača i na to koliko su naučili u protekla četiri dana izradom plakata. Svaka osoba je prezentirala svoj osvrt. Nakon aktivnosti je uslijedila podjela priznanja sudionicima.

6. dan

9.4.2022.

Zadnji dan boravka u Irskoj bio je prvi sunčan i topao dan. Savršen dan za izlet. Put na zapadnu obalu Irske bio nam je obilježen društvom nezaboravnog vozača po imenu Bud, koji nas je na zabavan i jedinstven način upoznavao s krajolikom, znamenitostima i kulturom Irske. Posjetili smo veličanstvene klifove Moher i grad Gallaway.

bottom of page