top of page

Diversity in the classroom

Marija Radman

Vrijeme održavanja: 27. studeni 2022. – 3. prosinac 2022.

Mjesto: ELA – Erasmus Learning Academy, Bologna, Italija

1. dan

27.11.2022.

Dolazak u grad i smještaj u hotel u čijim seminarskim prostorijama se i održavao tečaj kroz cijeli tjedan. Taj dan su se svi sudionici tečaja mogli bolje upoznati na zajedničkom ručku, razgledavanju grada i zajedničkoj večeri u središtu grada.

2. dan

28.11.2022.

Prvi radni sastanak na kojem smo upoznali našu voditeljicu Isabel Martinez, te raspored naših radionica i radnih aktivnosti za cijeli tjedan. Radionice i aktivnosti uglavnom su bile u paru ili u manjim skupinama. Naš tim je sveukupno brojao 13 sudionika: 3 kolega iz Portugala, 3 kolega iz Srbije, 3 kolegice iz Rumunjske, 1 kolegica iz Nizozemske, 1 kolega iz Švicarske, 1 kolega iz Španjolske i mene, iz Hrvatske. Tema našeg tečaja je “Diversity in the classroom” - “Različitost u učionici” pa je tako i sam početak svih naših aktivnosti bio na individualnoj razini, a potom u skupinama definirati pojam “različitost” koji se kao nit vodilja protezala kroz cijeli naš tjedan. Kako bi što bolje i uspješnije mogli savladati pojedine teme i koncepte, ali i bolje upoznati određene situacije u kojima se mi kao učitelji susrećemo sa različitostima u svojem radnom i edukativnom okruženju pokušali smo u skupinama opisati i upoznati ostale sudionike, njihove radne metode, profil učenika i društvene zajednice u kojima žive i rade. Ovaj dan je završio šetnjom kroz grad i razgledavanjem 7 posebnih znamenitosti grada.

3. dan

29.11.2022.

Tema dana i naših radionica bila je “Identitet” - “Promicanje učenikova identiteta i samosvijesti”. Stoga je početak naših radionica bio pozicionirati svakog sudionika pomoću digitalnog alata „Padlet“ u mapu svijeta i predstaviti svoj kulturni identitet. Tijekom kratkog predavanja upoznali smo dimenzije identiteta, kulturološke aspekte identiteta, te tri koncepta identiteta. Zatim smo sudjelovali u radionici “Identity portrait”. Na listu papira trebali smo nacrtati svoj portret, te jednu polovicu portreta nacrtati kako izgledamo na van (vanjskim čimbenici), a drugu polovicu izraziti unutarnje čimbenike koji se ne vide a koji nas odlikuju kao pojedinca. Nakon ove radionice upoznali smo 3 pravila (rituali, veze i restrikcije) kako se što bolje pozicionirati u društvu i razviti samopouzdanje. Kao i nakon svake radionice na kraju dana slijedila je evaluacija teme i zajedničkog rada, te ideje kako implementirati nove vještine i znanje u svoj rad u razredu. Pritom smo došli do sljedećih zaključaka: • treba poticati učenikovu samosvijest •treba podupirati učenikove sposobnosti za stvaranjem ili rekonstruiranjem osobnog značenja unutar kulturalnog konteksta •pomoći razvijati njihova uvjerenja prema skupini kojoj pripadaju (etničkoj, spolnoj ili nacionalnoj, …) •pomoći razvijati njihovu samosvijest unutar individualne ili razine skupine kojoj pripadaju •kao učitelj razumjeti vrijednosti zastupljene unutar skupine kojoj učenik pripada kako bi što bolje razumjeli povezanost učenikovog ponašanja ili poteškoća

4. dan

30.11.2022.

Sredina tjedna je započela „wrap up“-om, kratkim sažetkom tema i situacija od prethodnog dana, te uvod u temu “Suočavanje s različitostima: stereotipi i diskriminacija”. Kratka radionica “Back to back” pokazala je kako kroz što bolju komunikaciju i pronalaženje strategija rješavanja problema utjecati na što uspješniju i produktivniju suradnju. Kako bi se izbjegla diskriminacija i stereotipiziranje bitan je način kako se percipira ili interpretira stvarnost. Kroz kratku prezentaciju ukratko smo upoznali određene vrste stereotipa i predrasuda. Pritom su pomogle određene radionice u kojima smo analizirali i opisivali određene kulturološki uvjetovane slike, interpretirali ih i zatim evaluirali, a da pritom (ne ili namjerno) padnemo u zamku stvaranja predrasuda. Glavni zadatak svih navedenih aktivnosti bio je usmjeriti nas i pomoći svim sudionicima implementirati vlastite primjere, te kroz njih pokazati kako se mi kao učitelji i edukatori svakodnevno susrećemo sa stereotipima, predrasudama ili diskriminacijom. Završno smo upoznali i osvijestili postojanje i raznih vrsta privilegija na koje pojedinci u našem društvu, zajednici ili razredu imaju tj. nemaju prava poput fizičke spremnosti, socio-ekonomskih uvjeta, privilegije boje kože, privilegije mršavosti, seksualne orijentacije, rodnog identiteta i vjeroispovijesti. Poslijepodne smo proveli na zajedničkom izletu i obilasku grada Firenze.

5. dan

1.12.2022.

Tema petog dana bila je “Stvaranje podržavajuće učionice: pripadnost i inkluzija”. Kako bi se stvorilo željeno i sigurnije radno okruženje unutar učionice važno je razviti četiri ishoda: 1.Svijest 2.Empatija 3.Pripadnost 4.Međusobne veze Tijekom sudjelovanja u nekoliko radionica upoznali smo nekoliko strategija kako uključiti svakog učenika pojedinačno u što bolju i uspješniju kohabitaciju unutar grupe. Tu je primjer primjene metode učenja od divljih gusaka kako kroz zajedničku suradnju i raspodjelu određenih zadaća doći do željenog cilja. Geese-jigsaw method

6. dan

2.12.2022.

Zadnja tema naših zajedničkih radionica bio je “Stvaranje podržavajuće učionice: empatija i povezanost”. Kroz nekoliko kratkih radionica dobili smo uvid kako razviti i poticati učenikovu empatiju. Također smo upoznali nekoliko alata kako izbjeći ili rukovati s konfliktima u školi i svakodnevnom životu. Predzadnji dan u Bologni proveli smo u posjeti i razgledavanju gradskog muzeja u Bologni, te zajedničkom večerom.

7. dan

3.12.2022.

Posljednji dan naše edukacije uslijedila je evaluacija cjelokupnog tjedna kroz izradu kolaža kao načina izražavanja svih nakupljenih ideja, koncepata i novih spoznaja koje će nam omogućiti bolji rad u našem okruženju s našim učenicima i novim zajedničkim izazovima. Nakon svečane dodjele diploma morali smo se kao grupa koja se tijekom tjedna uspjela bolje upoznati i zbližiti nažalost pozdraviti u nadi da ćemo se u nekoj budućoj edukaciji opet sresti.

bottom of page